نیازمندیهای قبرس
نیازمندیهای قبرس
شرایط-تحصیل-در-قبرس-شمالی

شرایط و مدارک تحصیل در دانشگاه های قبرس

تحصیل در قبرس یکی از مقاصد محبوب برای دانشجویان بین‌المللی است. قبرس، جزیره‌ای در شرق دریای مدیترانه قرار دارد و دارای دو کشور جداگانه است: جمهوری قبرس (جنوبی) و جمهوری ترکیه قبرس شمالی (شمالی). در اینجا به شرایط تحصیل در هر دو قسمت از جزیره می‌پردازیم:

 • شرایط تحصیل در جمهوری قبرس (جنوبی):

– دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در جمهوری قبرس برای دانشجویان بین‌المللی جذاب هستند.

– زبان مورد استفاده در اکثر دانشگاه‌ها انگلیسی است، اما برخی دانشگاه‌ها ممکن است دوره‌هایی به زبان یونانی نیز داشته باشند.

– معمولاً برای ورود به دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری، دانشجو باید دارای مدرک تحصیلی معتبر بوده و درخواست ویزای تحصیلی را ارائه دهد.

– برای دانشجویان بین‌المللی، شهریه معمولاً بالاتر از دانشجویان محلی است. همچنین، برخی دانشگاه‌ها می‌توانند تخفیف‌هایی برای دانشجویان بین‌المللی ارائه دهند.

 • شرایط تحصیل در جمهوری ترکیه قبرس شمالی:

– جمهوری ترکیه قبرس شمالی به دلیل موقعیت جغرافیایی و هزینه‌های کمتر زندگی مقصد جذابی برای دانشجویان بین‌المللی است.

– زبان اصلی تدریس در دانشگاه‌های قبرس شمالی ترکی است، اما برخی دوره‌ها به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌شوند.

– ورود به دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری معمولاً نیازمند داشتن مدرک تحصیلی معتبر و درخواست ویزای تحصیلی است.

– هزینه‌های تحصیل در قبرس شمالی نسبت به بسیاری از کشورها کمتر است و این می‌تواند یک فرصت برای دانشجویان با بودجه محدود باشد.

در هر صورت، قبل از اقدام به تحصیل در قبرس، بهتر است با دقت شرایط و مقررات هر دانشگاه مورد نظر خود را بررسی کنید. همچنین، ممکن است نیاز به ارزیابی و ترجمه مدارک تحصیلی خود داشته باشید و باید اقدامات لازم را انجام دهید تا به راحتی بتوانید به مقاصد تحصیلی خود برسید.

به صورت کلی می توان برای تحصیل در دانشگاه های قبرس شرایطی را در نظر گرفت که در ادامه به این شرایط اشاره شده است:

شرایط و مدارک مورد نیاز برای تحصیل

 • شرایط سنی: برای تحصیل در قبرس محدودیت سنی وجود ندارد، اما حداقل باید 17 سال داشته باشند.
 • شرایط سربازی: پسرانی که از ایران قصد مهاجرت تحصیلی به قبرس را دارند، باید حتما کارت پایان خدمت و یا معافیت تحصیلی خود را به همراه داشته باشند.
 • مدرک زبان: دانشگاه های قبرس برخلاف دانشگاه های سایر کشورها نیازی به مدرک زبان ندارند و می توان با یادگیری تدریجی تحصیلات خود را ادامه دهید.
 • گواهی عدم سوء پیشینه: یکی دیگر از مدارک مهمی که باید برای ادامه تحصیل باید ارائه شود، گواهی عدم سوء پیشینه و تایید عدم خلافیت تحویل داده شود.
 • مدارک تحصیلی: برای تحصیل در یک مقطع تحصیلی حتما باید مدارک تحصیلی ماقبل آن وجود داشته باشد تا بتوان آن ها را بررسی و تایید نمایند. این مدارک در مقاطع مختلف کمی تفاوت دارند که به ترتیب در ادامه توضیح داده شده است.

مدارک مورد نیاز برای ادامه مقاطع تحصیلی در قبرس

مقطع کارشناسی

 1. ترجمه ریز نمرات دیپلم
 2. ترجمه مدرک دیپلم
 3. ترجمه مدرک پیش دانشگاهی
 4. اصل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی
 5. ترجمه ریز نمرات پیش دانشگاهی
 6. عکس پاسپورت
 7. عکس پرسنلی

مقطع کارشناسی ارشد

 1. اصل کلیه مدارک
 2. ترجمه ریز نمرات لیسانس
 3. ترجمه مدرک لیسانس
 4. عکس پاسپورت
 5. عکس پرسنلی

مقطع دکترا

 1. اصل همه مدارک
 2. ترجمه ریز نمرات لیسانس
 3. ترجمه مدرک لیسانس
 4. ترجمه مدرک فوق لیسانس
 5. ترجمه ریز نمرات فوق لیسانس
 6. عکس پاسپورت
 7. عکس پرسنلی

گرفتن ویزای دانشجویی برای قبرس شمالی

قبرس شمالی تحت حاکمیت کشور ترکیه است. به همین علت نیازی به گرفتن ویزا جهت تحصیل در آن جا نمی باشد. همین مسئله سبب شده است تا اعزام دانشجویان ایرانی به قبرس در کوتاه ترین زمان ممکن صورت بگیرد. علاوه برآن، دانشجویان ایرانی به راحتی می توانند بین ایران و قبرس شمالی در رفت و آمد باشند و تنها با یک بلیط سفر کنند.

هزینه تحصیل در قبرس شمالی

هزینه تحصیل در قبرس شمالی نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار کمتر است. به عنوان مثال شهریه سالانه در مقطع کارشناسی به طور میانگین چیزی حدود 4000 دلار آمریکا و در مقطع کارشناسی ارشد به صوزت میانگین چیزی معادل 2000 دلار آمریکا می باشد. البته به این نکته دقت کنید که برخی از بهترین دانشگاه های قبرس مانند دانشگاه EMU بورسیه های خوبی برای دانشجویان خود در نظر میگیرند و شما می توانید با فراهم ساختن شرایط مورد نیاز از آن ها استفاده نمایید.  همچنین می توانید با بررسی فرصت های شغلی مرتبط با رشته تحصیلی خود کاری مناسب انتخاب کنید تا بتوانید با انجام 20 ساعت کار در هفته هزینه تحصیل و یا مایحتاج خود را فراهم کنید.

مزایای تحصیل در قبرس

 • تحصیل بدون ارائه مدرک زبان
 • پایین بودن هزینه تحصیل
 • اجازه کار دانشچویی به مدت 20 ساعت در هفته
 • استفاده از بورسیه های تحصیلی بالای 50 درصد

جمع بندی

شما می توانید برای ادامه تحصیل در قبرس تمامی مدارک مورد نیاز خود را جمع آوری کنید و با دانشگاه های مد نظر خود ارتباط بگرید تا از تمامی مراحل اطلاعات کسب نمایید. علاوه بر آن می توانید با آژانس های مهاجرتی و یا شرکت های بین المللی مانند قبرس چی که در این زمینه فعال هستند کمک بگیرید تا شما را در مسیر درست راهنمایی کنند و مشاوره های لازم را در اختیارتان قرار دهند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *